Претседателот на Србија, Александар Вучиќ при обиколката на работите на изградбата на белградското метро на Макишко поле изјави дека првата линија ќе биде завршена во 2028 година, а втората до 2030 година.

Белград во 2028 година ќе има метро и ќе биде меѓу најмодерните градови. Важно е да ја завршиме обиколницата околу Белград, бидејќи во градот не само што има зголемен број на луѓе, туку и автомобили и мора да бараме алтернативни решенија во транспортот, рече Вучиќ.

Тој нагласи дека се гордее со кинеските и француските компании кои се главни изведувачи за изградба на метрото, како и домашните кои масовно учествуваат како подизведувачи.

Тој напомена дека работите мора да се забрзаат, како и да се поврзе метрото со железничката станица Белград Центар во Прокоп.

Мали рече дека работите на Макишко поле напредуваат побрзо од планираното и дека секојдневно на градилиштето има по 140 работници.

Тој додаде дека во септември, а најдоцна во октомври се очекува да се потпише договор за изградба на депо во подземната железница и дека вредноста на работите е 57 милиони евра плус ДДВ.

Изградбата на белградското метро започна на крајот на ноември минатата година на Макишко поле, каде кинеската компанија Пауер Чајна ќе работи на инфраструктура и полнење на платото за идното метро депо.

Изградбата на првите две линии е планирано да чини 4,4 милијарди евра.

За електромеханиката на белградското метро ќе бидат задолжени француски компании, а главен изведувач е „Пауер Чајна“, со 70 отсто од вредноста на вкупните инвестиции во изградбата на метрото.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Претпладне сончево, попладне со услови за локални поројни врнежи
Следната статијаДенеска го празнуваме денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде