Вакцината Moderna, според новата белгиска студија, генерира најмалку двојно повеќе антитела отколку слична вакцина Pfizer / BioNTech mRNA вакцина.

Студијата беше спроведена на 2.500 вработени во белгискиот болнички систем и ги набудуваше оние вработени кои претходно не биле заразени со вирусот САРС-КоВ-2.

Оние кои ја примиле вакцината Moderna имале ниво од 2881 на милилитар, додека вакцинираните со Pfizer останале на 1108 модели за милилитар, пренесува Јутарњи.

Се уште не е јасно која е причината за толку голема разлика, но истражувачите во писмото објавено во списанието на Американското медицинско здружение ја изнесуваат тезата дека може да биде А) поголема количина на „енергетски состојки“ во вакцина на Moderna (100 до 30 микрограми) и Б) подолг период помеѓу две дози (4 до 3 недели).

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Еве колку точно воен арсенал Американците им оставија на Талибанците
Следната статијаПриведени три лица од Скопје поради поседување на автоматско оружје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде