Високите нивоа на Т-клетки, кои се развиваат по изложување на коронавирус кој предизвикува обична настинка, може да обезбеди заштита од ковид-19, се вели во студијата на Империјал колеџ во Лондон во понеделникот, која може да отвори нови патишта за вакцини од втората генерација.

Имунитетот против Ковид-19 е комплексен и се верува дека иако постојат докази за намалување на нивото на антитела шест месеци по вакцинацијата, Т-клетките исто така играат витална улога во обезбедувањето заштита од вирусот.

Студијата, која започна во септември 2020 година, ги испитуваше нивоата на Т-клетките што произлегуваат од претходна обична настинка кај 52 контакти во домаќинството со позитивни случаи на Ковид-19 кратко време откако субјектите беа изложени на вирусот за да се види дали развиле инфекција.

Откриено е дека 26 луѓе, кои не ја развиле инфекцијата, имале значително повисоки нивоа на овие Т-клетки во споредба со луѓето кои се заразиле.

Империјал не соопшти колку долго ќе трае заштитата што ја обезбедуваат Т-клетките.

Откривме дека високите нивоа на веќе постоечки Т-клетки, кои телото ги произведува кога е заразено со други човечки коронавируси, како што е обичната настинка, може да заштити од инфекција со Ковид-19, рече авторот на студијата д-р. Рија Кунду.

Авторите на студијата, објавена во Nature Communications, рекоа дека внатрешните протеини на вирусот САРС-КоВ-2 што ги таргетираат Т-клетките би можеле да понудат алтернативен пат за производителите на вакцини.

Актуелните вакцини против коронавирус „Ковид-19“ се насочени кон шилест протеин, кој редовно мутира, создавајќи варијанти како што е омикрон кои ја намалуваат ефикасноста на вакцината против симптоматска инфекција.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Причини поради кои е „здраво“ да се пие кафе:
Следната статијаСекојдневното конзумирање на темното чоколадо влијае врз хормоните на среќа

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде