Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, повторно е во центарот на интерес за регионот поради картата на „Голема Унгарија“, која ја постави на споменик со спомен плоча, а во која има и делови од денешна Србија.

На споменикот што Орбан го отвори на 4 јуни на границата на Унгарија и Словачка по повод стогодишнината од потпишувањето на Договорот за Трианон, се наоѓа спомен-плоча со мапа на Унгарија од времето пред распадот на Австро-Унгарската империја, во која спаѓаат Војводина и други делови на Србија, Хрватска и Словенија,Словачка, Австрија, Романија, Украина.

Договорот од Трианон беше потпишан непосредно по Првата светска војна во палатата Тријанон во Версај, а неговите одредби ја намалија унгарската територија за две третини по распадот на Австро-Унгарија.

Имињата на вкупно 12.500 градови, села и општини кои припаѓале на Унгарија и Австро-Унгарија до 1920 година, се врежани со букви од не’рѓосувачки челик на споменикот. Владата на Орбан му плати 16 милиони евра, а во центарот на комплексот гранит, Споменикот на националното единство, гори вечен пламен.

Целата вест на novosti.rs може да ја прочитате тука

претходниот член,Летаат кривични пријави за угостители кои не ги почитуваат протоколите
Следната статијаПридобивки од сончевите денови

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде