По зголемување на бројот на новозаразени Србија размислува за воведување на рестриктивни мерки за здравствена заштита.

Една од најрестриктивните мерки е воведување на државен карантин за странски давјани кои ќе влезат во Србија.

Засега 18 земји не бараат ПЦР тестови со негативен резултат за српските државјани.

На списокот на тие земји не се наоѓа Македонија, додека македонските државјани може да ја поминуваат српската граница без никакви ограничувања и на идентичен начин како пред епидемијата.

Извор: Новости

претходниот член,Нов бран на мигранти бараат илегален транспорт кон српска граница
Следната статијаПораст на активно население, мажите и натаму подоминантни од жените

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде