дома информација вест Родителите се недоверливи кон вакцините против сезонски грип и покрај препораките од...

Родителите се недоверливи кон вакцините против сезонски грип и покрај препораките од педијатрите за задолжително вакцинирање

595
0

Една третина од американските родители не планираат да ги вакцинираат своите деца оваа година за грип, според Националното истражување за детско здравје објавено во понеделникот, и покрај реалната можност нивното дете да го фати и смртоносниот Ковид-19.

Покрај тоа, две третини од родителите не веруваат дека вакцината против грип за своето дете е поважна оваа година, и покрај спротивните совети од големите владини организации и педијатри.


Децата помлади од 5 години – особено оние помлади од 2 години – се изложени на висок ризик од развој на сериозни компликации поврзани со грип

-соопштија Центрите за контрола и превенција на болести на САД, додавајќи дека добиваат вакцина за грип за време на пандемијата – за сите возрасти – е поважно од било кога.

Извор: CNN

претходниот член,Како во хорор филм: Главната јунакиња од хоророт „Ринг“ пронајдена мртва
Следната статијаНеколку работи кои треба да ги знаете за вашето „смути“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде