Новак Ѓоковиќ се извини за инцидентот што доведе до неговата дисквалификација од Отвореното првенство на САД, кога со топче погоди линиска судијка. На мечот од четвртото коло против Пабло Карено Буста, Ѓоковиќ во еден момент извади топче од џебот, го фрли зад себе и ја погоди судијката во вратот.

„Целата оваа ситуација ме остави тажен и испразнет. Веднаш ја проверив судијката и таа ми даде знак дека е во ред. Многу ми е жал за стресот што ѝ го предизвикав“, изјави Ѓоковиќ.

Поради дисквалификацијата, Ѓоковиќ ќе ги изгуби сите поени и пари што ги освои во досегашниот дел од турнирот, а би можел да добие и парична казна.

„Им се извинувам на сите за моето однесување“, додаде Ѓоковиќ откако ја пропушти шансата да се доближи на само две гренд слем титули до рекордерот Роџер Федерер.

Србинот несовесно го удри линискиот судија со топка во вратот. Сепак, организаторите го окарактеризираа како намерен чин, односно дека тој намерно ја погоди топката и беше дисквалификуван.

Во согласност со правилата на Грен слемот, по намерно и опасно удирање топка или несовесно удирање топка во полето или удирање топка со занемарување на последиците, судијата на УС Опен го дисквалификува Новак Ѓоковиќ од турнирот УС Опен 2020.

Поради ова дисквалификација, Ѓоковиќ ќе ги загуби сите поени што ги заработи на тековниот УС Опен и ќе биде казнет со сумата што ја заработи досега на турнирот, сè во врска со навредливиот инцидент – се наведува во соопштението.

Ѓоковиќ ќе ги загуби освоените бодови, како и парите што ги заработи досега на овој турнир со пласман во четвртата рунда од натпреварувањето. Тоа е сума од 250.000 УСД.

Извор: Novosti.rs