дома информација вест Нобелова награда за хемија во раце на две жени: На пат сме...

Нобелова награда за хемија во раце на две жени: На пат сме до лекување на наследни болести

39
0

Нобеловата награда за хемија им е доделена на Емануел Шарпентие и Џнифер А. Дудна за развој на метод за уредување на геном.

Откриле една од најострите алатки на генската технологија: генетските ножици CRISPR / Cas9. Користејќи ги овие ножици, истражувачите можат да ја променат ДНК кај животните, растенијата и микроорганизмите со исклучително висока прецизност.

Пред објавувањето на победниците во средата, Геран К. Хансон, генерален секретар на Кралската шведска академија на науките, рече дека наградата за оваа година е за „препишување на кодот на животот“.

Алатките за уредување на гени CRISPR / Cas9 направија револуција во молекуларните науки за живот, донесоа нови можности за размножување на растенија, придонесуваат за иновативни терапии против рак и може да го остварат сонот за лекување наследни болести, се вели во соопштението за печатот од Нобеловиот комитет.


Сепак, постоеја и некои етички проблеми околу технологијата CRISPR.


Шарпентие, француски микробиолог и Дудна, американски биохемичар, се првите жени кои заеднички ја добиле Нобеловата награда за хемија и шестата и седмата жена што ја добиле наградата за хемија.


Шарпентиер на прес-конференцијата во средата рече дека се надева оти победата испратила „позитивна порака до младите девојки кои би сакале да го следат патот на науката и да им покаже дека жените во науката исто така можат да имаат влијание преку истражувањето дека се изведување “.

Извор: CNN

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде