дома прашуваме други Наќе Чулев: МВР е политички заробена институција, нема професионализам

Наќе Чулев: МВР е политички заробена институција, нема професионализам

565
0

Поранешниот министер за внатрешни работи на Македонија, Наќе Чулев се огласи на својот фејсбук профил и обвини за политички притисоци во МВР во изминатиот период.

Во неговото обраќање на личниот фејсбук профил, посочено е дека наместо МВР да биде гарант за безбедноста и сигурноста што може да се постигне само со професионализам, МВР служи за партиски игри и препукувања.

Вработените според наводите на Чулев трпеле притисоци, закани и биде жртви на партиски реваншизам, од изборите па до сега.

Дел од обраќањето на Чулев во продолжение:

На нешто повеќе од еден месец по завршување на изборите, за жал морам да конститирам дека Министерството за внатрешни работи е заложник на политички игри, а вработените во оваа институција се жртви на политичките пресметки, одмаздувања и реваншизам. Денес Министерството за внатрешни работи е политички заробена институцијата, повеќе од било кога. Ниту една реформа која се спроведе во минатото за жал не успеа да ја отргне политиката од оваа важна и значајна институција, која треба да биде гарант и заштитник на безбедноста на државата и граѓаните.

Фото извор: МИА

претходниот член,Зголемен број на семејно насилство врз мажи
Следната статијаРусија во понапредна фаза на тестирање на вакцината против КОВИД19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде