Државите од „Мини – Шенген“ зоната се поблиску до просперитетен договор за слободна трговија и движење на луѓе.

Србија, Албанија, Македонија и Косово постигнуаа консензус и околу признавање на диплоите од високо-образовните установи.

Тоа значи дека секој граѓанин од некоја од државите на „Мини – Шенген“ зоната ќе може да оди во друга држава од истата зона и да работи според своите квалификации.

Ова е само една од придобивките на „Мини-Шенген“, а другите се однесуваат на трговска соработка и олеснување на административните постапки за влез и излез на границите.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Македонија пред ново вето, нов дипломатски спор со Бугарија – Следно е откажување од јазикот и историјата од 1903 наваму?!
Следната статијаВакцината против корона може да се инхалира отколку да се инјектира

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде