Вкупно 18 полицајци се повредени при растерувањето на демонстрантите во Берлин, откако полицијата го прекина големиот протест против мерките воведени за борба против коронавирусот, што се одржа и покрај зголемувањето на бројот на нови инфекции.

Организаторите на вчерашниот протест не се сигурни дали се следеле безбедносните протоколи, изјави за ДПА портпаролот на полицијата.

Тројца полицајци биле примени во болница.

Полицијата го прекина настанот на кој присуствуваа околу 20.000 луѓе. Кога некои од присутните не заминале, полицијата соопшти дека постапиле така што предизвикале отпор од демонстрантите.

Слични протести пред неколку недели имаше и во Белград кога демонстрантите се обединија против владините одлуки и мерки за заштита од епидемија.

Извор: Канал5