дома информација вест Лукрашенко најави уништување на протестите, опозицијата тврди дека ќе оди до крај

Лукрашенко најави уништување на протестите, опозицијата тврди дека ќе оди до крај

495
0

Лидерот на опозицијата во Белорусија, Светлана Тихановска, вети дека ќе „оди до крај“ во протести за спорните избори и последователното насилство.

Таа за Би-Би-Си изјави дека ако протестното движење се повлече сега, тие ќе бидат „робови“ и дека ќе ги стигне одмаздата од „доживотниот претседател“.

Протестите и штрајковите продолжуваат, но претседателот Александар Лукашенко не покажува знаци на повлекување скоро две недели по одржувањето на изборите.

Тој вети дека ќе ги уништи немирите во наредните денови. Г-ѓа Тикановска беше главен кандидат за опозиција, привлекувајќи голема маса на луѓе за време на предизборната кампања.

Извор: BBC

претходниот член,Улогата и потенцијалот на организациите за хуманитарна помош и развој: карактери, цели, активности, исходи и влијанија
Следната статијаИндија со рекорден број на нови заразени со КОВИД19, власта не ги спречува масовните верски собири

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде