дома информација вест Лукрашенко најави уништување на протестите, опозицијата тврди дека ќе оди до крај

Лукрашенко најави уништување на протестите, опозицијата тврди дека ќе оди до крај

792
0

Лидерот на опозицијата во Белорусија, Светлана Тихановска, вети дека ќе „оди до крај“ во протести за спорните избори и последователното насилство.

Таа за Би-Би-Си изјави дека ако протестното движење се повлече сега, тие ќе бидат „робови“ и дека ќе ги стигне одмаздата од „доживотниот претседател“.

Протестите и штрајковите продолжуваат, но претседателот Александар Лукашенко не покажува знаци на повлекување скоро две недели по одржувањето на изборите.

Тој вети дека ќе ги уништи немирите во наредните денови. Г-ѓа Тикановска беше главен кандидат за опозиција, привлекувајќи голема маса на луѓе за време на предизборната кампања.

Извор: BBC