По повеќемесечни одложувања, „Тенет“ на Кристофер Нолан конечно се појави во американските кино сали во текот на викендот и заработи повеќе од 20 милиони долари од продажбата на билети, а на странските пазари дополнителни 78,3 милиони, од кои што 30 милиони долари отпаѓаат на Кина.

Како мерка за спречување на ширење на корона вирусот, киносалите беа затворени, а љубителите на филмската уметност можеа да уживаат само во домашни услови.

Филмот „Тенет“ ја имаше најголемата зароботувачка на филм во САД од почетокот на пандемијата.

„Тенет “штотуку започнува во САД и има повеќе кина што ќе бидат отворени во следните недели и како што луѓето почнуваат да се чувствуваат поудобно кога одат во затворени простории, филмот веројатно ќе забележи стабилна прогресија кон уште поголем и подобар резултати изјави Пол Дергарабедијан, виш медиумски аналитичар во Комскор за CNBC

Кај нас кино салите се сеуште затворени согласно препораките на Владата.

Извор: CNBC

претходниот член,Вкусен намаз од ореви
Следната статијаWestJet го откажа летот поради спор со дете со маска

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде