ДУИ бараат и ќе бараат по изборите Албанец за премиер, ова го изјави Арбр Адеми од ДУИ. Како основачи на консензуалноста во Македонија, рече Адеми, бараат консензус да се постигне за датумот за изборите.

Синоќешната средба кај претседателот Пендаровски, на лидерите на СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ, Заев и Мицкоски ја оценија како неуспешна и моноцентрична.

Датумот за реализирање на избори е фокусот на македонската политичка сцена, особено по прекинувањето на неколкумесечната вонредна состојба прогласена првично во услови на здравствена криза.

ДУИ првично најави дека ќе постави ултиматум премиерот на Македонија да е етнички Албанец за да учествуваат во формирање на владиниот состав.

Извор: telma.com.mk

претходниот член,Како да подготвите хранлив доручек од кој нема да се дебелеете (ВИДЕО)
Следната статијаСо испитување на 300 лилјаци ќе се утврдува дали постојат нови ризици за пренос на вирусот во Тајланд

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде