дома информација вест Грција завојува со Албанија, Италија и Турција, Ердоган се закани со воен...

Грција завојува со Албанија, Италија и Турција, Ердоган се закани со воен напад

624
0

Можното грчко проширување на територијалните води долж морската граница кон Турција би било причина за војна, изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.

– Нема да дозволиме Грција да ги прошири своите територијални води во Егејско Море на 12 милји – рекол Чавушоглу.

Ова предупредување следи откако грчкиот премиер Киријакос Мицотакис минатата недела објави дека грчките територијални води во Јонското Море, кон Италија, ќе бидат проширени од шест на 12 милји.

Албанската јавност исто така имаше реакции по најавите од Грција дека ќе ги прошитува морските граници во Јонско море кон Албанија.

Извор: Нова Македонија

претходниот член,Граѓаните ја окупираа резиденцијата на Лукрашенко, војската најави интервенција
Следната статијаКоронавирус: Индија ги надминува САД за најголем пораст на ден во случаите на Ковид-19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде