Истражувачите во Германија и Велика Британија откриле дека 35% од оние кои не добиле ковид имаат Т-клетки, што ги штити од вирусот.


Дури и оние што не ја прележале болеста, можат да имаат имунитет благодарение на специфичните Т-клетки, открива најновото истражување на светските научници.

Студијата објавена во научното списание „Science“, спроведена од истражувачи од различни институции во Германија и Велика Британија, покажа дека меѓу 68 здрави субјекти во Германија кои воопшто немале кorona, 35% имале т.н. реактивни крвни клетки на Ковид 19, јави Си-Ен-Ен.

Т-клетките се дел од имунитетот и помагаат да се заштити организмот од инфекција.

Т-клетките всушност убиваат заразена клетка. Сепак, за време на животот, нашиот имунолошки систем може да се здобијат со премногу „негативно искуство“ во борбата против разни вируси, труење, загадување на воздухот и тогаш не можеме да се одбраниме од нови инфекции.

Во тој случај, организмот е слаб и не може да даде силен имунолошки одговор на вирусот. Затоа, покрај маските и растојанието, клучна е да се подигне имунитетот на населението.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Најголем пожар годинава голтна неколку хектари шума и продолжуваа да беснее
Следната статијаУчилницата не мора да биде место за настава, алтернативни пристапи се поактуелни

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде