Сончево со мала до умерена облачност.

Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец.

Кон крајот на денот во западните делови ќе има зголемена облачност со врнежи од дожд.

Најниска дневна температура во Скопје ќе биде 13 степени, а највисоката ќе достигне 28 степени.

Извор: УХМР