дома информација вест Воени инциденти помеѓу Индија и Кина на спорната граница кај Хималаите

Воени инциденти помеѓу Индија и Кина на спорната граница кај Хималаите

630
0

Индија и Кина меѓусебно ги обвинија туѓите војници дека испукале предупредувачки истрели во последниот инцидент на спорната граница на Хималаите.

Кина првично тврдеше дека индиските војници ја преминале линијата на вистинска контрола во западниот пограничен регион во понеделникот и при тоа отвориле оган како дел од „тешката воена провокација“, принудувајќи ги кинеските сили да преземат „соодветни контра-мерки“.

Индија ги отфрли кинеските обвинувања за кршење на граничните договори и ги обвини кинеските трупи дека пукале во воздух за да ги заплашат индиските трупи во, како што рече, „провокативни активности“.

Односот меѓу нуклеарно вооружените соседи се влоши по судирот во регионот Ладах на 15 јуни во кој беа убиени 20 индиски војници. Поминаа 45 години од пукањето последен пат на границата, според договорот за забрана за употреба на огнено оружје.

Извор: Theguardian.com

претходниот член,Русија почна да ја дитрибуира вакцината против корона вирусот за цивилна употреба
Следната статијаКомисијата за заразни болести вчера предложила сите да се вратат на работа и животот во Македонија целосно да се врати во нормала

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде