дома информација вест Викендов ќе биде најтопол ден во летото, а еве кои се препораките:

Викендов ќе биде најтопол ден во летото, а еве кои се препораките:

916
0

Сите што помислија дека после утринскиот туш и денешните само 20 и пол степени на лето истекува летната енергија погрешија.


Температурата се очекува да биде околу 30 степени, а според некои најави, би можел да имаме најтопол ден во 2020 година за викенд.

„Од утре до викенд претежно сончево и умерено топло со пријатни ноќи и дневни издигнувања од +26 до +30 степени Целзиусови. Ветерот е претежно слаб, освен во четврток претпладне кога може да биде привремено посилен на северот на регионот. Додека се приближуваме кон силниот, ладен фронт на Алпите, голема количина на суптропски воздух од Северна Африка ќе се движи кон нас, проследено со силно затоплување и максималните температури честопати ќе се движат од +33 до +36 Целзиусови степени, а на некои места може да достигнат и околу + 38 Целзиусови степени “, тврди Марко Рубрило, професор по географија и обожавател на метеорологија

Овој викенд е идеално време да отпатувате на одмор и покрај тоа што е доба вон вообичаената летна сезона бидејќи температурите и времето ќе бидат погодни само за на плажа или покрај базен.

Извор: Novosti.rs