Канадскиот лет е откажан и била повикана полиција затоа што дете не носело маска.

Сафван Чудри вели дека ВестЏет сакал неговото 19-месечно дете да носи маска, но девојчето не престанува да плаче.Авиокомпанијата соопшти дека прашањето не било кај доенчето, кое е под возраста потребна за носење маска, туку кај тригодишното дете на г-дин Чудри.Во вторникот наутро летот 652 од Калгари до Торонто беше запрен, а на сите патници им беше наредено да се симнат.

„Не личи на ништо на што сум бил сведок, а камоли на искуство“, изјави г-н Чудри за Би-Би-Си.

Г-н Чудри за Би-Би-Си изјави дека неговата најстара ќерка, која има три години, јадела ужинка пред полетувањето, кога стјуардесите им пришле барајќи и двете деца да носат маска. Тој рече дека тој и неговата сопруга биле маскирани.Тој рече дека праша дали неговата ќерка може да ја заврши закуската, но дека тие рекоа дека имаат „политика на нулта толеранција“ и дека нема да ја затворат вратата од авионот без таа да носи маска. Г-н Чудри рече дека се согласил веднаш да го облече.

„Повеќето деца мора некако да ги олеснат во тоа, што е коден збор за дозволете ми да го извадам iPad-от“, изјави тој за Би-Би-Си.

Тој вели дека тригодишното дете навистина ставило маска, по некое гужва.

„Но, мојата помлада помина многу тешко, таа во основа беше хистерична“.

Г-н Чудри вели дека била толку вознемирена што повратила.

Тој вели дека Вестetет бил агресивен и им рекол дека бидејќи неговата најмала ќерка не носела маска и била премногу вознемирена за да може да носи маска, целото семејство ќе мора да си замине.

Тој вели дека им кажале дека ако не заминат, може да бидат уапсени, обвинети и да добијат затворска казна.

Г-н Чудри вели дека тој и неговата сопруга биле почитувани. На крајот се согласија да заминат.

Подоцна дознал дека според канадската политика за транспорт, само деца над две години се бара да носат маска, а со тоа и неговото 19-месечно дете не морало да стави.

Што вели WestJet?

Вест џет спори дека тригодишното дете ставило маска.Во соопштението на авиокомпанијата се вели: „Поради непочитување на родителите да стават маска на нивното постаро дете кое е над две години, нашиот екипаж ги извести возрасните за прописите што треба да ги следат.„Нашиот екипаж побара присуство на властите откако гостите одбија да ја почитуваат привремената наредба на Транспорт Канада и последователно одбија да го расипат авионот.

Видеото направено со телефонот на г-дин Чудри ја покажува неговата постара ќерка како носи маска во авионот, откако полицијата пристигнала на бродот.

Тој вели дека додека некои патници биле многу иритирани со неговото семејство, „огромно“ ги поддржувале луѓето во авионот. Многумина зборуваа во одбрана на семејството, бидејќи нивниот најмлад плачеше, вели тој.

Тоа беше кога персоналот на летот повика полиција, вели тој. Тие се качија на авионот, а летот на крајот беше откажан и резервиран за следниот ден.

„Поради брзата ескалација на ситуацијата на бродот, нашиот екипаж се чувствува непријатно да работи и летот последователно беше откажан“, рече ВестJет.

На видео, полициски службеник им објаснува дека додека проблемот со маската со најстариот бил „решен“, „однесувањето на другите патници оставило остатокот од екипажот да се чувствува небезбедно“.

Некои од патниците можат да се слушнат на видеото од инцидентот како ја тресат полицијата и екипажот на воздухот.

Полицаецот подоцна потврдува дека кога пристигнал, најстарото дете носело маска.

Полицијата не поднесе никакви обвиненија.

Еден нејзин сопатник, Маријан Нур, исто така, забележал некои од интеракциите со персоналот на летот, бидејќи била загрижена дека семејството било мета на нивната раса и религија – сопругата на г-дин Чудри носи хиџаб.

„Бев толку шокирана, родителите никогаш не го кренаа својот глас, тие никогаш не се лутеа на придружниците, тие само се обидуваа да расудуваат со нив“, рече таа за ЦБЦ.

Г-н Чудри вели дека тој и неговото семејство се уште се во Калгари и не им е понуден друг лет за Торонто. Тој вели дека се надева дека ова нема да му се случи на никој друг

„Толку многу луѓе беа изложени на толку голема тага поради недоразбирање од дел од политиката“, вели тој.

Извор : BBC;