Италијанската банда „Казанова“ растурена, таа беше насочена кон 19 осомничени лица кои стојат зад измама за запознавање преку Интернет во која на жртвите им била ветена Љубов и брак, но на крајот изгубиле пари. Една жртва изгуби 1,3 милиони евра (1,6 милиони американски долари; 1,2 милиони фунти), додека другите подарија семејни домови.

Уапсени се петнаесет лица.

Други четворица се на слобода по платената кауција и се вратени околу 1,4 милиони евра, според полицијата на Гвардија ди Финанза во северниот град Торино. Се вели дека зад бандата стојат група Нигеријци и еден Италијанец. Иако операцијата се фокусираше на северна Италија, многу од жртвите беа на друго место низ Европа и во САД и Кина.

Како работеле измамниците од Италијанската банда „Казанова“

Полицијата за финансиски злосторства соопшти дека постојат два вида измама: едната е „романса измама“, а другата вклучува ИТ системи на компанијата.

Таканаречените напади на Италијанската банда „Казанова“ со „човек во средина“ вклучуваат пресретнување на преписката и убедување на компаниите да префрлаат пари на погрешни сметки. Десетици илјади евра украдени од компанија во областа Тревизо на крајот беа набавени пред да бидат изнесени во подигање готовина или трансфери на пари.  Измамниците за запознавање преку Интернет не се ништо ново и овие односи секогаш се формирале на далечина.

Она што се чини дека беше поразлично тука е дека измамниците се преправале дека имаат работа на далечина, како што се пилоти на авиокомпании и инженери за нафта, што значело дека никогаш не биле во можност да се сретнат лично и одеднаш им требале пари.

Измамниците прво ја освоија довербата на жените, понекогаш со ветувања за брак, а потоа побараа пари за да помогнат во плаќање на наводно болно дете или неправеден затворски притвор. Некои жртви се задолжија за да помогнат; некои изгубија неколку илјади евра, но на еден им беше вратен од 1,3 милиони евра за период од неколку години.

Италијанските сили, со помош на полицијата во 22 земји, вклучително и Велика Британија, анализираа 30.000 финансиски трансакции и 200 извештаи за сомнителна активност.

ИЗВОРBBC News
претходниот член,Русија зад сајбер нападот „SolarWinds“, вели Помпео
Следната статијаБрегзит: Нема трговски договор помеѓу Британија и ЕУ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде