10 документарни филмови кои ќе ви ги решат дилемите околу расизмот и општествените привилегии

Ако, како и на многумина, ти е тешко да артикулираш како да разговараш за прашања од расизам, неправда, дискриминација и привилегија, би сакале да...

Матрикс 4: Киану Ривс и Кери-Ен Мос- „прекрасно сценарио“ со „неверојатна длабочина“ – Ексклузивно

Има скоро две децении откако приказната за "Матрикс" заврши во 2003 година "The Matrix Reloaded" и "The Matrix Revolutions". Во меѓу време креаторите на Матрикс...

Неколку едноставни техники за подобрување на вашиот сон

Квалитетен сон е пола убавина и здравје, затоа значајно е возрасен човек да помине најмалку измеѓу 6 и 8 часа во квалитетен сон. Освен...

Сменете ги „ти“ пораки со „јас“ пораки и почувствувајте ја магијата на комуникацијата

Луѓето во својата меѓусебна комуникација користат различни средства. Според тоа комуникацијата се дели на вербална и невербална. Но исто така комуникацијата се дели и...

Приказна за љубовта помеѓу храбрата Марта Гелхорн и генијалниот Ернест Хемингвеј

Марта Гелхорн е родена 1908 година, а умира во длабока старост во 1998 година. Важи за најистакната и најхрабрата репортерка на воени настани во...

Како старите валкани бели патики да ги направите како нови (видео)

Позната блогерка од Канада ни го покажува целиот процес на чистење и избелување на патиките во видео кое го имаат прегледано голем број на...

Улогата на правилно дишење по здравјето

Дишењето е витален процес во рамките на целиот жив свет. Наједноставна дефиниција за дишењето е процес на размена на гасови. Човечкиот род им најкоплексен...

Приказна за едно семејство фатено меѓу трупите на Хитлер и Сталин

Едно од првите сеќавања на мајка ми за време на војната е сцена кога добро ухранено момче на своја возраст – седум или осум...

Неколку причини да се напиете шоља кафе веднаш

Светската здравствена организација соопшти дека во текот на еден ден на планетата се пијат околу 1,5 милијарди шолји кафе секој ден. Две шолји кафе на...

Планирањето на патување може да ви го подобри менталното здравје

Сега можеби не е вистинското време за патување и одмор. Но, тоа не значи дека планирањето на патувањето е исто така откажано. Има некои...
7,849FansLike
262SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!