дома информација вест Што моментално се случува со Михаел Шумахер? – Чудни детали поврзани со...

Што моментално се случува со Михаел Шумахер? – Чудни детали поврзани со неговото опоравување

785
0

Легендарниот германски возач Михаел Шумахер, седумкратен светски шампион во Формула 1, кој претрпе сериозна несреќа на скијање пред скоро седум години, наводно во моментов живее во луксузна вила на Мајорка.

Ексклузивен имот во областа Лас Брисас, недалеку од Андраткс на југозападот од островот, сопругата на Шумахер Корина го купила од Флорентино Перез, претседателот на Реал Мадрид, пред три години за 30 милиони евра.

Во Вила Јасмин, која Корина ја купи за да ги помине годишните одмори таму со деца и пријатели, 51-годишниот Мајкл е префрлен од неговиот дом во Швајцарија, тврдат шпанските медиуми.

Написите беа објавени откако Елизабета Грегорачи, поранешна сопруга на Флавиус Бриаторе, поранешен шеф на тимот на Формула 1, тврди дека Мајкл не може да зборува или да комуницира со неговите очи. Елизабета зборуваше за тоа во италијанската верзија на Големиот брат, велејќи дека Шумахерите се преселиле во Шпанија, каде Корина му организирала болничко лекување на нејзиниот сопруг во купената вила.

Перез ја купи вилата во 2005 година и ја понуди на продажба во 2017 година, по смртта на неговата сопруга Мари Анџелес Сандовал.

Вилата е дел од имот со површина од 15.000 квадратни метри со два базени, хелиодром, теретана и голема градина со дланки.

Шумахер беше во индуцирана кома откако се здоби со опасна по живот – повреда на главата при пад при скијање на француските Алпи во декември 2013 година.

Извор: Слободна Далмација