Инцидентот се случил на популарната дестинација за сурфање Солт бич во близина на гратчето Кингсклиф, околу 800 километри северно од Сиднеј.

Неколку сурфери помогнале во борба со ајкулата додека го изнеле на плажата се вели во полицискиот извештај.

Дадено му е прва помош на 60 годишниот сурфер за тешко повредената лева нога, но поради сериозноста на повредите тој починал уште на плажата.

Сите околни плажи ке останат затворени 24 часа. Полицијата со хеликоптери и дронови се обидува да ја најде ајкулата.

Извор: Sky News Australia