дома информација вест Светиниколчанец ќе одговара кривично за „мачење на животни“ по видео објавено на...

Светиниколчанец ќе одговара кривично за „мачење на животни“ по видео објавено на социјални мрежи

569
0

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од с.Ерџелија, Свети Николе, поради сомнение за сторено кривично дело „мачење животни;

Делото е казниво по член 233 од Кривичниот законик, во врска со што се појави и видео на социјалните мрежи.

За настанот веднаш е известен надлежен Јавен обвинител, согласно член 280 и член 282 од Закон за кривична постапка, по чија наредба е извршен увид, а М.Е. е приведен и со него е извршен разговор.

По целосно документирање на настанот ќе следи соодветен поднесок до надлежното Јавно обвинителство.

претходниот член,Пандемијата ќе донесе мир во светот до крајот на годината
Следната статијаРецепт: Како да искористите леб после неколку дена

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде