дома прашуваме други Родова нееднаквост во новата влада

Родова нееднаквост во новата влада

763
0

Во тек е формирање на новата влада предводена од СДСМ во коалиција со ДУИ.

Мандаторот за составување на новата влада е Зоран Заев кој воедно ќе стане и премиер на Македонија по формирањето на владата.

Засега се објавени неколку имиња на иднините министри на одделни ресори од новата влада, но реакции стигнуваат од Форуми за родова еднаквост и од феминистичките здруженија.

Од 16 министерски места во новата влада само 4 министерски места ќе бидат предвидени за жени додека останатите 12 места ќе ги заземат мажи.

Согласно ова слика на прераспределба на министерските места очигледно е дека новата влада лежи на целосна родова нееднаквост.

Претседателските места и премиерското во Македонија уште долго нема да го зазема жена додека во нашите соседства можеме да видиме насекаде жени на највисоки лидерски позиции во политиката.

Магдалена Стојмановиќ

претходниот член,Рецесијата може да биде вистинското време за да ни помогне да се промениме на подобро
Следната статијаВладата ќе го усовршува наставниот модел преку средби со Делегација на средношколци

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде