Нападот се случил на кампување во близина на Лонгјербин, главниот град на островот во архипелагот Свалбард.

Мечката потоа била застрелана и пронајдена мртва на локалниот аеродром.

Експертите велат дека ловиштата на поларните мечки се намалиле бидејќи мразот на Арктикот се топи поради климатските промени, принудувајќи ги во населените места да се обидат да најдат храна.

Мажот, идентификуван како 38-годишен холандски државјанин Јохан Јакобус Котте, бил нападнат во неговиот шатор пред зори во петокот и починал набргу после неговите повреди.

Службениците на Свалбард велат дека во тоа време имало седум лица и за нив се грижат здравствените служби.

Сопственичката на кампување, Мишел ван Дијк, рече дека човекот кој починал беше во неговата втора сезона како менаџер; „Тој го направи вистинскиот тренинг и знаеше како сè работи таму“, изјави таа за холандскиот јавен радиодифузер НОС.

Во четвртокот имало предупредување дека поларната мечка лута околу Лонгјербин, рече таа. „Тој рече дека ситуацијата е под контрола“.
Што знаеме за поларната мечка?

Терје Карлсен, портпарол на гувернерот на Свалбард, изјави за Би-Би-Си дека мечката е тригодишно машко чија мајка била пренесена со нејзиното младенче далеку од Лонгиербин во понеделникот.

Нивното заминување не беше поврзано со нападот, бидејќи се смета дека поларните мечки можат да се одвиваат сами откако ќе наполнат две години.

Два дена подоцна, тимот од Норвешкиот поларен институт што ги пресели двете мечки го забележа тригодишното дете и го однесе од Лонгиербин со нивниот хеликоптер. Јон Аарс, кој учествуваше во операцијата, за Би-Би-Си изјави дека мечката претходно провалила во кабините недалеку од градот.

По нападот во петокот наутро, тригодишното момче било застрелано од едно од луѓето во тоа време на кампот. „Ова е земја со поларна мечка, мора да бидете претпазливи“, рече Карлсен.

Досега беа регистрирани само пет фатални напади врз луѓе од мечки на островите во последните 50 години.

Најновата беше во 2011 година, кога 17-годишен британски студент беше убиен, а уште четворица беа повредени за време на експедицијата.

Поларните мечки „остануваат без храна“
„Лицето на климатските промени“?
Поларните мечки патуваат понатаму на мраз

Архипелагот е дом на скоро 3.000 луѓе и скоро 1.000 мечки, според норвешките власти.

Во последниве години е зголемена човековата активност од туризмот и научните истражувања, што резултира во поголем контакт со животните.

Поларните мечки се заштитен вид уште од 1973 година, а пукањето во нив е дозволено само во самоодбрана. Сепак, на луѓето во Свалбард им се препорачува да носат оружје надвор од урбаните средини.

Низ Баренцовото Море, руските острови Новаја Землија објавија неколку инциденти со мечки во последните години.

Во 2019 година, главната населба, Белушја Губа, објави инвазија на дури 52 мечки, а во 2016 година пет руски научници беа под опсада неколку недели на оддалечена метеоролошка станица на островот Тројној.

Извор : BBC ;