дома информација вест Нов сет на антикризни мерки ќе бидат објавени во текот на следната...

Нов сет на антикризни мерки ќе бидат објавени во текот на следната недела

576
0

Нов пакет на антикризни мерки најави владата на вчерашната прес-конференција која ја одржаат премиерот Зоран Заев и министерката за образование – Мила Царовска.

Станува збор за мерки кои таргетираат посебна категорија на граѓани – најсиромашните и приватните фирми кои се најпогодени од епидемијата.

За сиромашните се предвидува ваучер за купавање на домашни производи, додека за фирмите се предвидуваа поволни комерцијални кредити.

Оценката на владата е дека досегашните мерки дадоа резултати и ги спречија сериозните економски последици од економската криза која е производ на новиот начин на функционирање наметнат преку мерките за здравствена заштита од КОВИД19.

Извор: МИА

претходниот член,Нема веќе опозиција во Белорусија, сите лидери се или во затвор или побегнале во Украина
Следната статијаЃукановиќ му порача на митрополит Антилохије дека нема да може да изгради веќе никогаш ниту еден храм на Цетиње

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде