дома прашуваме други Мора да ги обмислиме социјални мрежи пред да биде предоцна

Мора да ги обмислиме социјални мрежи пред да биде предоцна

716
0

Кога луѓето замислуваат дека технологијата ќе го надмине општеството, многумина мислат на Терминатор и роботи отпорни на куршуми. Или Големиот брат во „1984“, симбол на надворешно, семоќно угнетување.

Но, најверојатно, дистописката технологија нема да нè вооружи. Наместо тоа, ние несакајќи ќе се предадеме на ѓаволска зделка: слободно ќе ги тргуваме нашите потсвесни преференции за меми, нашата социјална кохезија за инстант врска и вистината за она што сакаме да го слушнеме.

Навистина, како што потврдуваат поранешните инсајдери во Гугл, Твитер, Фејсбук, Инстаграм и Јутјуб во нашиот нов документарец, „Социјална дилема“, ова веќе се случува. Ние веќе живееме во верзија на „Храбар нов свет“ од Олдус Хаксли. Како што вели Нил Постман во својата книга од 1985 година „Забавувајќи се сами до смрт„:

Во визијата на Хаксли, од ниту еден Голем брат не се бара да им ја одзема автономијата, зрелоста и историјата на луѓето. Како што виде, луѓето ќе го сакаат своето угнетување, ќе ги обожаваат технологиите што ги поништува нивните капацитети за размислување.

Технологијата што го загрозува нашето општество, демократијата и менталното здравје демне во нашите спални соби, понекогаш лежејќи на перниците, додека заспиваме. Ние се будиме од неговиот повик, ги донесуваме неговите трескави известувања на вечера и слепо веруваме каде не води. Скролуваме ненаситно, несомневајќи се дека технологијата што нè поврзува, особено сега во оддалечен свет, исто така нè контролира.

Нашите платформи за социјални медиуми се напојуваат со деловен модел базиран на надзор дизајниран да ги минира, манипулира и извлекува нашите човечки искуства по секоја цена, предизвикувајќи распаѓање на нашиот екосистем на информации и споделено чувство за вистината ширум светот. Овој екстрактивен деловен модел не е изграден за нас, туку е изграден за да нè експлоатира.

Третина од возрасните Американци, и скоро половина од оние на возраст од 18-29 години, велат дека се онлајн скоро постојано. Но, за разлика од граѓаните на „Храбриот нов свет“, ние сме мизерни. Како што помина нашето време на Интернет, така се зголемија и стапките на вознемиреност, депресија и самоубиства, особено кај младите.

Социјалните медиуми исто така го нарушуваат продуктивниот јавен дискурс. Во голема мера игнорирано Фејсбук во 2018 година објасни: „Нашите алгоритми ја искористуваат привлечноста на човечкиот мозок кон поделба“. Оставени неконтролирани, алгоритмите ќе ги нахранат корисниците „се повеќе и повеќе со поделени содржини во обид да го привлечат корисничкото внимание и да го зголемат времето на платформата“.

Во 2014 година, Центарот за истражување Пју откри дека партиската антипатија и поделба во Америка е „подлабока и пообемна од кој било момент во последните две децении“. Во текот на изминатите шест години, социјалните медиуми само ги влошија овие чувства. Во 2019 година, 77% од републиканците и 72% од демократите изјавија дека гласачите во обете партии „не само што не се согласуваат околу плановите и политиките, туку и не можат да се согласат за основните факти“.

Во „Социјална дилема“, Тристан Харис, поранешен етичар за дизајн во Гугл и коосновач на Центарот за хумана технологија, истакнува дека далеку пред технологијата да ги совлада човечките сили, тоа ќе ги надмине човечките слабости. Софистицираните алгоритми ги учат нашите емоционални ранливости и ги искористуваат за профит на подмолни начини.

Прегледувајќи ја скоро целата наша активност на Интернет, платформите на социјалните медиуми сега можат да ги предвидат нашите емоции и однесување. Тие ги користат овие сознанија и нè лицитираат до највисокиот понудувач за рекламирање, и тие, следствено, станаа едни од најбогатите компании во историјата на светот.

Но, на корисниците не им се продаваат само пар чевли. Можностите за таргетирање на овие платформи му даваат на секој што има мотив, моќ и прецизност да влијае ефтино и со феноменална леснотија врз нас. Кампањите за дезинформација се цитирани во повеќе од 70 земји и се зголемија двојно од 2017 до 2019 година.


Свиркачот Софи Ханг откри колку е раширен проблемот на платформата на Фејсбук и колку малку дејствува компанијата по тоа прашање. Фејсбук неодамна изведе низа ажурирања за ублажување на политичката на дезинформација на претстојните претседателски избори во САД, вклучително и забранување политички реклами една недела пред денот на изборите, но овие мерки се премалку, предоцна и не го решаваат основниот проблем на нивниот експлоатациски деловен модел.

По скоро три години работа на овој филм, сега ја гледам „социјалната дилема“ како темелен проблем на нашето време, што лежи во основата на многу други општествени конфликти за кои е потребен компромис и заедничко разбирање за да се поправат. Ако двете страни постојано се хранат со рефлексии на нивните постоечки идеологии и сламки со спротивставени ставови, ние никогаш нема да можеме да градиме мостови и да ги лекуваме предизвиците што го мачат човештвото.

Но, има надеж. Во продолженијата на Терминатор, Арнолд Шварценегер се враќа како добро момче. „Кој те испрати?“ Прашува Кон Конор. Терминаторот одговара: „Ти направи. Триесет и пет години од сега, вие ме репрограмирав да бидам ваш заштитник “.

‘Facebook’s recent measures do not address the fundamental problem of their exploitative business model.’

Во отсуство на патување низ времето, решението треба да ги вклучи работата и гласовите на посветени активисти, организации, научници и оние кои ги доживеале штетите на експлоатационата технологија, што ги засилува системското угнетување и нееднаквост.

Не можеме да се потпреме на луѓето што го создадоа проблемот да бидат тие што ќе го решат. И нема да им верувам на овие компании за социјални медиуми сè додека не го променат својот деловен модел за да ни служат нам, на јавноста. Луѓето ја создадоа оваа технологија и ние можеме – и имаме одговорност да ја – менуваме.

Извор: Џеф Орловски – режисер на документарниот филм „Социјална дилема“ за Theguardian.com