дома информација вест Евроамбасадорот во заминување се пофали на „Твитер“ дека научил да зборува течно...

Евроамбасадорот во заминување се пофали на „Твитер“ дека научил да зборува течно македонски јазик

596
0

Македонскиот јазик е уште едно „мементо” што го понесувам со себе дома и тој е идниот официјален јазик на ЕУ според наводите на Жбогар.

Иако припаѓа на истата група јазици како и словенечкиот, не секој го разбира автоматски. Затоа се вратив назад во училиште, бидејќи секогаш е добро да се знае (идниот) официјален јазик на Европската Унија, напиша на Твитер евроамбасадорот во заминување Самуел Жбогар.

Жбогар функцијата евроамбасадор во земјава ја извршува од 1 септември 2016 година, кога го замени дотогашниот шеф на Делегацијата на ЕУ Аиво Орав.

Извор: Канал5

претходниот член,Ќе продолжат ли со работа градинките?
Следната статијаНа пратениците не им одговара предлог за укинување на патните трошоци

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде