Во декември 2019 година, корона вирусот навидум беше ограничен на Кина. Но, неколку недели подоцна, вирусот, кој предизвикува болест позната како KОВИД-19, стана глобална пандемија.

Вирусот, што доведува до респираторно заболување што може да се пренесе од капки телесни течности – како што се слуз и плунка, сега е пријавено во најмалку 188 држави.

Научниците, здравствените службеници и владите ширум светот препорачуваат граѓаните да одржат физичко растојание и да избегнуваат излегување, освен ако не е неопходно.

Според податоците собрани од универзитетот Џон Хопкинс, заразени се повеќе од 16,7 милиони луѓе, а глобалниот број на загинати е повеќе од 660 000. Повеќе од 9,7 милиони пациенти се опоравиле.

Еве неколку земји кои досега не пријавиле никакви случаи на коронавирус:

Кирибати

Острови Маршал

Микронезија

Науру

Северна Кореа

Палау

Самоа

Соломонски острови

Тонга

Туркменистан

Тувалу

Вануату

Извор: Aljazeera.com

претходниот член,Петре викни го Миле да ја „реши“ Универзална
Следната статијаЗа некои мајка за некои маќеа, посети на Инфективна дозволени за функционери на ДУИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде