Афроамериканецот Опал Томити (36) е роден во САД како дете на нигериските имигранти и стана познат низ цела Америка кога, во 2013 година, заедно со Патрис Калорс и Алисија Гарза, го основаше движењето „Црниот живот“.

Причината за основањето на движењето беше бруталното убиство на 17-годишниот афроамерикански тинејџер Трајвон Мартин, кој беше убиен на 26 февруари 2012 година во градот Санфорд, Флорида од бел човек Џорџ Зимерман. Поточно, движењето е основано откако Зимерман беше ослободен во судот во јули 2013 година за убиството на Мартин, бидејќи поротата ја призна одбраната на обвинетиот дека пукал во самоодбрана, иако бројни индикации укажуваат дека Мартин не му се заканувал на кој било начин.

Убиецот Зимерман бил член на т.н. Граѓанските стражари, неформални бели цивилни групи чии членови ги следат нивните населби и интервенираат во вандализам и случаи на криминал, обично со повикување на полицијата кога во соседството забележуваат нешто „сомнително“. Покојниот Мартин се враќал од продавницата носејќи торба со слатки и ладен чај, а Зимерман се се посомневал во Мартин.

Истрагата покажа дека Мартин бил тивок млад човек, без полициско досие, за разлика од Зимерман, кој во 2005 година бил пријавен во полиција за насилство врз неговата свршеница (истото злосторство го повторил во 2013 година, само два месеци откако бил ослободен од обвинението за убиство на Мартин – потоа се заканил со пиштол кон сопругата и нејзиниот татко). Како и да е, судското жири го ослободи, што беше сигнал до афроамериканската заедница да започне големи протести, што резултираше со основањето на движењето „Black Life Matters“.

НЕВРАБОТЕНИ НА УЛИЦИТЕ


Седум години подоцна, 46-годишниот Афроамериканец Џорџ Флојд брутално плати за „сомневање“ од страна на полицаец во Минеаполис, што беше и причината за најголемите протести во Америка во последниот половина век.

Ова е причината зошто Њујоркер оваа недела објави интервју со Опал Томити, под наслов „Ко-основачот на црнечките движења објаснува зошто овој пат е различен“, во кое овој афроамерикански активист – кој дипломирал на Универзитетот во Аризона со диплома по историја и магистерска диплома по комуникации и правно застапување – толкува зошто овие протести се различни од оние од 2013 година.

„Додека гледаме дека варварското убиство на Џорџ Флојд предизвика голем гнев и фрустрација, исто така е јасно дека пандемијата исто така игра значајна улога во овие протести“, рече Томети на почетокот на интервјуто, објаснувајќи:

„Имаме милиони луѓе кои ги загубија своите работни места и верувам дека тие се темелно загрижени и очајни затоа што владата нема достоинствен и сеопфатен план за акција за решавање на основните грижи на просечниот Американец. Луѓето кои инаку би биле на работа сега имаат време да протестираат и да размислат зошто се борат. Демонстрантите го извикуваат името Џорџ Флојд, но мислам дека тие се на улиците пред се заради самите нив и членовите на семејството затоа што не знаат кој е следен и тие се загрижени за економската реалност со која се соочуваат “.

ПРОБЛЕМИ ЗА ДВД


Основачот на движењето BLM потенцира дека полициската бруталност и расизмот се само највидливиот врв на длабоките проблеми на американското општество:

„Апсолутно сметам дека луѓето се загрижени за полициската бруталност и расизмот што е вметнат во полициската акција. Но, јас би рекол дека има и нешто за економските услови за живеење во Америка што ги прави овие протести различни од претходните времиња. Значи, ние сме во движење, покрај тоа што се бранеа од полициската агресија, тие ја повикаа американската влада да воведе мораториум за кирија, хипотеки и комунални услуги. Домувањето, електричната енергија и водата се меѓу основните потреби на луѓето и тие се загрозени во Америка денес “, рече активистот.

Во продолжение на разговорот, Томети упати и барање парите што владата има намера да ги инвестира за вработување на нови полицајци се пренасочуваат кон афро-американските заедници.

“Кога полицијата во Њјорк го уби Афроамериканецот Ерик Гарнер во 2014 година, слично како Флојд е убиен сега, властите во Њујорк објавија дека ќе издвојат 100 милиони американски долари за илјада нови полицајци за подобро да ја заштитат нашата заедница. Потоа заклучивме дека има дури и премногу полиција, и дека нашата заедница има потреба од сосема различни работи. Потребни ни се социјални работници и наставници во училиштата. Би сакале да имаме стручни лица со ментално здравје кога имаме одредени кризи во нашите заедници. Би сакале да имаме програми за работа за нашите млади за време на панедмија. И затоа велиме: ресурсите што имате намера да ги инвестирате во полицијата, да инвестирате во црни заедници! “, Вели Томети и заклучува:

„Веќе видовме масовна невработеност и ќе видиме повеќе. Затоа, ни требаат сеопфатни одговори на пандемијата, кои важат и за здравјето и за економијата“.

Извор: slobodnadalmacija.hr