Доналд Трамп ја доби втората посебна номинација за Нобелова награда за мир, а владите на Косово и на Србија прва, поради договорот за економска нормализација, потврди на Твитер специјалниот пратеник на претседателот Трамп за мировни преговори меѓу Србија и Косово, Ричард Гренел.

Гренел сподели писмо на оваа социјална мрежа од Магну Јакобсон, публицист од Шведска кој номинираше три партии за оваа престижна награда.

Ова е втора номинација во оваа област за американскиот претседател, тој ја доби првата поради договорот меѓу Израел и ОАЕ, кој претходеше на договорот меѓу Белград и Приштина, пренесува Косев.Доколку оваа номинација биде прифатена, тоа ќе биде втора Нобелова награда за мир доделена во врска со Косово.

Првиот му беше даден на Марти Ахтисари, фински дипломат и меѓународен преговарач задолжен за утврдување на статусот на Косово, во 2008 година, кога тој го предложи таканаречениот „пакет Ахтисари“ од пакет правни норми врз кои се заснова уставот со кој Косово еднострано прогласи независност.

На дипломатските маргини и во делот на јавноста, неколку години се зборуваше за аспирациите и можноста тогашната дијалог Троица – Федерика Могерини, Хашим Тачи и Александар Вучиќ да бидат номинирани за оваа награда.

Извор : rs.n1info.com