Невообичаена навигација во странство – бродот плови и на него нема екипаж.

Кој тогаш управува со него?

Брод како и секој друг што плови по океанот.

Само што нема екипаж во ова.

Кој тогаш го контролира бродот?

Првиот целосно автономен контролен брод пловеше од англиски Плимут кон истоимениот град во САД.

Но, пловењето од Плимут кон Плимут не е цел само по себе – овој брод собира податоци за океанот, загадувањето и климатските промени.

Извор: B92

претходниот член,Создаден нов робот кој се движи и се вработи во најголемата фабрика во Токио
Следната статијаКралот на есенските овошја и рецепти за употреба

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде