дома информација вест Бизарна приказна: Си ја отсекла раката да добие отштета од осигурување, но...

Бизарна приказна: Си ја отсекла раката да добие отштета од осигурување, но наместо тоа добила затворска казна

609
0

На суд во Љубљана, Јулија Адлешиќ, нејзиниот партнер, како и нејзините родители беа прогласени за виновни за обид за измама во осигурување. Според обвинението, првообвинетата намерно и ја отсекла левата рака за да добие отштета од милиони, пренесуваат словенечките медиуми.

Адлешиќ доби две години затвор, нејзиниот партнер Себастијан Абрамов три години затвор, а беше објавена пресуда за нејзините родители, за кои се верува дека биле вклучени во случајот. Таткото Горазд Колариќ доби условна казна, а мајката Тинка Хускиќ Колариќ беше ослободена.

Според обвинението, кратко време по уредувањето на полиците во пет осигурителни компании, Адлешиќ намерно ја отсекола левата рака.

Договорната политика и обезбедува нешто помалку од 1,2 милиони евра надомест за штетата. За време на судењето, првообвинетата тврдеше дека се работи за несреќен случај и дека ја изгубила раката додека сечела огревно дрво со кружна пила.

Наводно, тоа го охрабрил нејзиниот партнер Себастијан Абрамов. Неговиот адвокат, Митја Павчиќ, рече дека обвинителот понудил „нејасна приказна која е целосно нереална и неприфатлива“.

Како што напишавме претходно, обвинителот во својот завршен збор го изрази своето уверување дека ги докажал сите обвинувања во обвинението и дека начинот, обемот и времето на склучување на договорот за осигурување покажуваат дека четворицата се обиделе да добијат противправна имотна корист.

Мислењата на медицински и механички експерти исто така покажаа дека повредата на Јулија Адлешиќ била намерна и планирана, рече обвинителот Седин Кичин.

Тој додаде дека обвинетите планирале и како да се грижат за раната по повредата, а Абрамов се распрашувал преку Интернет за употребата на бионичката рака пред инцидентот.

Извор: Slovenske novice

претходниот член,Гугл и Твитер ветија дека ќе ги блокираат дезинформациите за гласање
Следната статијаМафијаш одгризал прст на затворски чувар па го проголтал

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде