Актерката Шенон Доерти (49) неодамна објави дека ракот и се вратил и дека сега е во четвртата фаза и иако претходно беше активна на социјалните мрежи, сега изјави дека повеќе не сака да ја наметнува својата болест.

Звездата на сериите „Беверли Хилс“ и „Шармс“ изјави дека сака да сними видео во кое ќе се збогува со семејството, со оглед на тоа што боледува од рак, кој сега метастазираше во ’рбетот.

Дијагностициран е со рак на дојка во 2015 година. Иако тогаш беше излекувана, болеста се врати повторно минатата година.

Кога чувствувам дека е време да го сторам тоа, знам дека е готово. Тоа е за кога одјавувате, но јас сè уште не одјавувам. Се чувствувам како здрава личност.

Тешко е да напишете проштално писмо кога ќе почувствувате дека ќе живеете уште 10 до 15 години – рече актерката, пренесува британски „Мирор“.

“Тим на Беверли Хилс”

Во интервју за ABC, Шенон Доерти објасни дека повеќе не е толку активна на социјалните мрежи затоа што не сака да им ја наметнува својата болест на другите во лицето.

Сакам и се обидувам да размислувам позитивно. Ова е невообичаено време за мене, не стојам цврсто на нозе. Се борам – рече таа, додавајќи дека сака да биде отворена и искрена за оваа болест и сака таков пристап од другите.

Иако дозна дека ракот и се вратил, Шенон прифатила да се врати и да учествува повторно во проектот и собирот на поранешната прва постава од серијата „Беверли Хилс“.

Извор: B92