Облакодер висок 390 метри (1.279 стапки) инспириран од запален факел треба да стане највисоката зграда во Јапонија која ќе се отвори во 2027 година.


Стоејќи над новиот јавен плоштад исполнет со растенија во Токио, кулата ќе има и зголемена зона за набудување од која посетителите ќе можат да уживаат во погледот кон главниот град и близу планината Фуџи.


И покрај тоа што проектот беше најавен за прв пат во 2016 година, гигантот за имоти „Митсубиши“ овој месец го претстави својот нов дизајн инспириран од факел, пред да го открие името на зградата – факел кула – во четвртокот.

Структурата претставува дел од поширокиот урбанистички развој од 31.400 квадратни метри (338.000 квадратни метри).

Повеќето од 63 ката на зградата ќе бидат посветени на деловен простор, иако продавниците и рестораните, како и големата сала со 2000 места и бања, треба да се отворат на долните катови.


Горниот тек на зградата ќе содржи хотел со приближно 100 соби, додека „пламенот“ на факелот е резервиран за областа за набудување наречена „небесен рид“. Дизајнот беше предвиден како „факел што го осветлува светот“, се вели во соопштението за печатот.

Извор: CNN