Задолжителниот карантин за патниците што влегуваат во Унгарија е скратен од 14 на 10 дена, изјави Роберт Киш, член на кризниот штаб за борба против коронавирусот.

Тој на онлајн прес-конференција рече дека без оглед на карантинот, странските граѓани исто така мора да покажат дозвола за влез во земјата, пренесува МТИ.

Ова одлука се должи на новите истражувања кои покажуваат дека просечно време на траење на опасност од пренесување е 10 дена.

Се поголем број на држави воведуваат задолжение за карантин во времетраење од 10 дена, за разлика од претходно кога тој период изнесуваше 14 дена.

Извор: Нова Македонија

претходниот член,Кина, најголемиот светски емитер, има за цел да остане јаглерод-неутрална до 2060 година
Следната статијаРуски научници открија нов универзален природен антибиотик

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде