дома информација вест НЕВИДНА ДРАМА ВО ИСТРА: Германка возела во спротивна насока, сакала да прегази...

НЕВИДНА ДРАМА ВО ИСТРА: Германка возела во спротивна насока, сакала да прегази полицаец, тој пукал! Еве како заврши драмата:

804
0

Германска државјанка управувала возило на Истранскиот пат во спротивна насока, а во таа прилика оштетило три возила и се обидело да прегази полицаец, па завршила во психијатриска болница, соопшти полицијата на Истра.

Како што е прецизирано, полицијата во вторникот во 22,20 часот примила пријава дека „мерцедесот“ со австриски регистарски ознаки се движел во спротивна насока на делницата од историската Y Medaka-Бадерна во правец на Умаг.

Бидејќи постоеше опасност ваквото возење да ги загрози другите учесници во сообраќајот, историскиот Y беше затворен за сообраќај, а полициските службеници веднаш тргнаа во потрага.

Откако пристигнала на наплатната станица во Умаг, жената „мерцедес“ најпрво удрила во автомобилот што стоел во колоната и во полициското возило, а потоа нагло се упатила кон полицаецот, обидувајќи се да го прегази.

Офицерот бил принуден да употреби огнено оружје и пукал во гумите на автомобилот. Без оглед на тоа, „мерцедесот“ продолжи да се движи со голема брзина, повторно во спротивна насока, овој пат кон Пула, поради што полицијата ја продолжи потерата.

После паркинг во Бала, тие се израмниле со автомобилот, а жената удрила во задниот дел од полициското возило и застанала.

Утврдено е дека станува збор за германска државјанка (62) која била приведена од полициски службеници со употреба на присилни средства, по што била сместена во соодветна здравствена установа.

Никој не беше повреден. Истрагата е спроведена на местото на настанот, а за германската државјанка ќе се спроведе кривична истрага поради сомневање дека со беснеење ги загрозила другите учесници во сообраќајот, дека оштетила три возила и се обидела да прегази полицаец.

Извор: Kurir.rs ;