дома информација вест Флипи – робот со извонредна способност за учење ќе биде најзастапен работник...

Флипи – робот со извонредна способност за учење ќе биде најзастапен работник во ресторани за брза храна низ САД

52
0

Кога првпат беше претставен, роботот Флипи можеше да обработи хамбургери за двојно помалку време од човек, а компанијата сега претстави нова понапредна верзија.

Рестораните за брза храна никогаш немале репутација на работодавци кои премногу се грижат за работниците и всушност се широко познати по тоа што многу често го менуваат својот персонал.

За многу луѓе, ваквите работни места се последната сламка, така што фактот дека роботите доаѓаат на некои работни места може да влијае на веќе нискиот квалитет на живот на работниците.

Не е изненадување што роботиката се смета уште поинтензивно уште од почетокот на пандемијата, со оглед на фактот дека роботите не шират вируси.

Miso Robotics, кој го претстави роботот порано, наречен Флипи, веќе нашироко зборува дека единствениот спас за рестораните за брза храна е автоматизацијата што ќе ги замени работниците со неоргански елементи.

Благодарение на новата верзија, работниците ќе можат побрзо да добиваат нарачки, а има и опции за поефикасна подготовка на храна, како што се камери за длабочина со чија помош се следи внатрешната температура на храната што се подготвува.

Многу ресторани во Соединетите држави сè уште се затворени, а загубите се огромни, пишува Енгаџет.

Меѓу новитетите е и опција која помага да не се излади храната, така што роботот знае дека се потребни три минути за да се подготват помфрит, и десет минути за да се подготви хамбургер, па ќе се стават помфрит во масло седум минути по хамбургерот.

Флипи досега научил 19 рецепти, од подготовка на колбаси, до печење пилешко бело месо. Во иднина, од Флипи се очекува да научи уште многу нови рецепти, бидејќи има голем капацитет за учење. Роботот беше обучен со употреба на фотографии, па илјада фотографии беа прво поставени на системот со храна во различни фази на подготовка.

Потоа, роботот дознал за промените што се случуваат при печење и готвење врз основа на поставените слики и ги комбинира тие информации со тоа што ги добива од камерите за длабочина.

Роботите се здобија со важност поради пандемијата, бидејќи тие се побезбедни во такви услови. Останува да се види како ова ќе влијае на храната и на другите индустрии кои страдаат од пандемија.

Извор: Geek.hr

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде