25.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Дали за или против сексуално образование во училиштата?

Ако децата немаат сексуалност до пубертет и ако половите разлики се истакнуваат кога ќе се појави интересот за спротивниот пол како последица на работата...

Фанатиците немаат право да ја цензурираат критиката, но нема ни Макрон

Минатата недела Фајненшл тајмс објави, по убиството на учителот Самуел Пети во Париз и на црковните посетители во Ница, напис од дописничка за Европа,...

Г-НЕ ШИЛЕГОВ ВАШЕТО „ПОЛЕКА МАЛЦЕ НЕ БРЗАЈ“ ПРОДАВАЈТЕ ГО ВО МААЛО А НЕ ПРЕД...

Вчера пожарникари од Противпожарната бригада-Скопје излегоа на протест во базата во Автокоманда. Денеска кметот Шилегов се сретна со истите тие пожарникари за да им...

Мотивска предодреденост

Борислав Траиковски (роден во Битола 1917-1966), со своето тридецениско уметничко создавање претставува веродостоен показ за констатацијата дека ова наше поднебје изобилува со уметнички и...

Секс теми: Треба ли да се кажат сопствените недостатоци пред прв секс со некој?

Прашање: Имам 18 години и ми е дијагностициран Аспергер. Навистина сум загрижен дека тоа ќе влијае на мојата можност да имам исполнувачка врска и сексуален...

Полошо од неносење на маска е само носење на маска половично!

Повеќе досадно од некој што не носи маска кога треба да носи маска е некој кој носи половично маска, оставајќи го носот да ѕирка...

Лекар од Оклахома: Пациентите да престанат да го земаат лекот Ивермектин против ковид19

Доктор од САД ги повикува луѓето да престанат да земаат лек Ивермектин за борба против Ковид-19. На пациентите им е потребен итен третман во итните...

Идеален криминалец: Кога ќе пораснам – ќе станам криминалец

На сцена настапуваат нови идеали и вредности, меѓу кои и идеалот да се стане криминалец. Станувањето криминалец во дискурсот на биографските кинематографии, па и криминалистички...

Графичка линеарна транспарентност

Творештвото на Димче Николов (роден во Битола 1953-1998) одигра значајна улога во развојот на Македонската современа графика во 70-тите години од минатиот век. Графиката,...

Колку луѓе во Македонија до сега прележале ковид?

До средината на март 73% од граѓаните немале прележано ковид, покажува анкетата на Владата спроведена од агенцијата Индаго. Според неа, 73% од анкетираните рекле дека ниту тие...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!