7.8 C
Skopje
Monday, November 29, 2021

Ново откритие на германски научници: Ова течност ја деактивира короната, а може да ја...

Новите истражувања покажаа дека вирусот Сарс-Ков-2 може да се деактивира со употреба на миење на устата. Ова беше докажано со експеримент спроведен од вирусолози...

35 годишна велешанка без претходни коморбидитети е една од жртвите на корона вирусот во...

Според денешната статиска, регистрирани се нови 103 случаи на корона вирус и троица поичинати. Помеѓу починатите е и жена од велешкото село Бузалково и...

Инспиративна приказна за боксер од Аушвиц кој боксувал за да добие корка леб која...

Нечовечка издржливост, челична тупаница и огромно срце. Ова е најкраткиот опис на полскиот боксер Тадеуш Петшиковски, кој ги преживеал ужасите на концентрациониот логор Аушвиц....

Масовни протести во Мадрид против задолжението за носење на заштитна маска

Голем број демонстранти се собраа во главниот град на Шпанија во неделата за да го искажат своето противење за задолжителната употреба на маски за...

Најава за воведување на построги рестрикции, не е исклучен и карантин

Во поголем број на земји низ регионот се зголемуваат рестрикции кои се однесуваат на здравствена заштита од КОВИД19. Пред неколку дена Србија воведе забрана...

ЕУ ја предупредува Русија заради поддршката кон Лукрашенко

Лидерите на Европската унија, кои ќе имаат видео конференција во среда за најновите настани во Белорусија, ќе испратат порака до Русија да се држат...

Животот на мигрантите е помалку вреднуван од живот на животни

Вчера на патот Струмица-Штип на клучката кај Радовиш се случила сообраќајна незгода во која животот го загубиле 2 мигранти од Сирија. До сообраќајна незгода дошло...

Колку доследно се спроведува Закон за заштита на потрошувачите во Македонија?

Според Закон за заштита на потрошувачите (Сл. весник на Р. Македонија бр.38/4 од 17.06.2004 година) се дефинирани односите на пазарот, особено односите помеѓу потрошувачите...

Садизам над животни – транспорт на коњ во приколка – кафез (ФОТО)

Транспортот на домашните животи низ Македонија се одвива по локални патишта често со несоодветни средства за превоз на животните. Ова невообичаена глетка ја открива...

Залудно носите маски доколку не се тип на маски кои штитат од пренесување на...

Неколку лекари од Кризен Штаб за справување со заразни болести ја покренаа во јавност темата за носење на заштитни маски. Доктор Предраг Кон на...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!