дома информација Јасинда Ардерн е доказ дека во жена од мал град, која долги...

Јасинда Ардерн е доказ дека во жена од мал град, која долги години била обичен шалтерски работник се крие моќен лидер од светски ранг

64
0

Не толку одамна Jaсинда Ардерн беше зад шалтерот, примајќи нарачки на аеродромот. Сега, 40-годишната премиерка на Нов Зеланд е еден од најпрепознатливите лидери во светот.

Во текот на нејзиниот тригодишен мандат, таа ги привлекуваше насловните страници – за тоа што е: невообичаено млад премиер, се прооди додека водеше држава, за нејзиното емпатично справување со нападите во џамијата Крајстчрч и во последно време, за нејзината брза, ефективна акција против корона вирусот.

New Zealand's Leader, Jacinda Ardern, Introduces Baby Daughter - The New  York Times

Тоа и ’даде преголем профил на лидер на земја со 5 милиони жители. Таа ги краси насловните страници на списанието Вог и Тајм и беше домаќин на американската ТВ личност Стивен Колберт во нејзиниот дом во предградието на Окланд.

Минатата година, таа беше на врвот на истражувањето спроведено на најверодостојни политичари – во Австралија. На анкетите за изборите во Нов Зеланд на 17 октомври, таа е една од најпопуларните лидери во земјата досега.

Големото прашање не е дали таа ќе добие втор мандат за нејзината партија, што сега се чини дека е сигурно, но дали нејзината партија ќе ја запише историјата на Нов Зеланд со тоа што ќе стане прва што ќе обезбеди мнозинство според сегашниот политички систем.

Но, Ардерн не е омилена баш помеѓу сите. Нејзините критичари велат дека таа направила малку во првиот мандат за да ја исполни трансформациската влада што ја вети пред три години. А некои од нејзините противници се тука во Моринсвил, каде што и таа порасна.

Извор: CNN

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде