дома прашуваме други интервју Шокантна исповед на лекарка која поради своите научни достигнувања за лечење на...

Шокантна исповед на лекарка која поради своите научни достигнувања за лечење на ХИВ неколку пати завршила во затвор

473
0

Доктор Џуди Митковиц е препознаена како една од најуспешните научнички на својата генерација.

Во 1991 година го има одбрането својот докторат кој е поврзан со методи за лечење на ХИВ вирусот кој во тоа време бил голема опасност за светското население.

Свој научен труд има објавено во едно од најреномираните списанија за наука „Science“ кој од страна на научната заедница бил препознаен како контроверзен и целосно ја поделил научната заедница.

Во научниот труд доктор Митковиц тврди дека вообичаената употреба на човечки и животински фетални ткива ги ослободува разорувачките последици на хроничната болест.

По изложување на ова научна теза која почнала да покажува успех во пракса, фармацевтските компании и објавиле „војна“ на доктор Џуди Митковиц.

Таа неколку пати завршувала во затвор иако нејзината вина ниту еден пат не била докажана во судски процес.

Била под сомнение дека изнела материјали кои се интелектуална сопственост од лабораторија, многу други случаи биле монтирани против неа, а скоро 30 години подоцна, во интервју таа открива низ каква тортура поминала откако го објавила т.н „контроврзен текст“.

 

претходниот член,Култура на носење маски
Следната статијаПетре викни го Миле да ја „реши“ Универзална

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде