дома информација вест Црна Гора одзема голем дел од територијата на Хрватска

Црна Гора одзема голем дел од територијата на Хрватска

58
0

Експертски кажано, Црна Гора има големи шанси во преговорите за Превлака, вели директорот на Управата за недвижнини, Драган Ковачевиќ, но додава дека не треба да се бега од арбитража со Хрватска во краен случај.

На крајот на краиштата, нека има арбитража, исто како што беше случајот со Словенија и Хрватска околу Пиранскиот залив. Значи, тие ги искористија своите права на меѓународната граница, затоа мислам дека треба да го сториме тоа од повеќе причини – рече Ковачевиќ.

Географски, според него, позицијата на Превлака е таква што и припаѓа на Црна Гора.

Извор: Alo.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде