дома информација вест Цело раководство на нацистичката „Златна Зора“ осудено за водење на криминална организација...

Цело раководство на нацистичката „Златна Зора“ осудено за водење на криминална организација во Грција

34
0

По судењето кое траеше повеќе од пет години, раководството на грчката неонацистичка партија е осудено за водење на криминална организација.

Голем број на демонстранти се собра пред судот во Атина додека судиите донесуваа пресуди за 68 обвинети.

Златна зора освои 18 пратеници во 2012 година, бидејќи Грците беа погодени од финансиска криза.

Криминалното испитување на партијата започна со убиство на антифашистички рапер во 2013 година.

Водачот Никос Михалолијакос и шестмина колеги беа осудени за на чело на криминална група. Поддржувачот Јоргос Рупакиас беше прогласен за виновен за убиство на антирасистички музичар, а други 15 беа осудени за заговор во случајот.

Околу 2.000 полицајци беа распоредени околу Апелацискиот суд во Атина, бидејќи илјадници демонстранти бараа долги затворски казни, носејќи транспаренти на кои пишуваше „стравот нема да победи“ и „нацистите во затвор“, објавија грчките медиуми.

Со почетокот на судирите, полицијата пукаше солзавец во толпата.

Извор: BBC

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде