дома информација вест Франција на колена пред корона вирусот: 19.000 нови заразени во еден ден

Франција на колена пред корона вирусот: 19.000 нови заразени во еден ден

116
0

Епидемиолошката состојба во Франција е алармантна. За еден ден се регистрирани дури 18,748 лица заразени со вирусот корона.

Тоа е апсолутен рекорд не само во Франција, туку и на европскиот континент. За 24 часа, 80 пациенти во болниците починаа од КОВИД19.

Процентот на позитиви продолжи да расте и во однос на бројот на тестирани изнесува над 9 проценти. Во Париз има дури 306 заразени на 100.000 жители.

Охрабрувачки е тоа што во таква ситуација, бројот на пациенти падна од 7.536 на 7.514, а бројот на лица во реанимација од 1.416 на 1.406, што е намалување втор ден по ред, бидејќи во понеделникот имало 1.426 лица на вештачка вентилација.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Путин вчера наполни 68 години а својот роденден го помина работно, без никаква роденденска прослава
Следната статијаРешена мистерија: Еве каде се наоѓа амбасадорот на Ким кој пред две години исчезна од лицето на земјата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде