дома информација вест Уште една жена однесе Нобелова награда: Луис Глик – добитничка на Нобелова...

Уште една жена однесе Нобелова награда: Луис Глик – добитничка на Нобелова награда за литература за 2020

771
0

Нобеловата награда за литература во 2020 година и се доделува на американската поетеса Луиз Глик „за нејзиниот непогрешлив поетски глас што со строга убавина го прави индивидуалното постоење универзално“

Традиционалните церемонии по повод Нобеловите награди кои секоја година се одржуваат во Стокхолм ќе бидат одложени поради корона пандемијата.

Се предвидува обединување на нобеловците од оваа година и следната на церемонија во Стокхолм која е предвидено да се одржи во 2021 година.

претходниот член,Кои состојки треба да ги содржи „здрава супа“
Следната статијаПензионирана „Кралицата на небото“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде