дома информација вест Топењето на глечер на Артикот достигна точка од која нема враќање: Глетка...

Топењето на глечер на Артикот достигна точка од која нема враќање: Глетка кон ирваси, поларни мечки и огромни ледени пејсажи останува само во нашите сеќавања

62
0

Кон крајот на јули, 40 проценти од ледената плоча на Милна стара 4.000 години, сместена на северозападниот раб на островот Елесмер, провали во морето. Ова е исчезнување на последниот целосно недопрен глечер во Канада, пишува Гардијан.

Од другата страна на островот, најсеверниот дел на Канада, ледените капачиња од заливот Свети Патрик целосно исчезнаа.

Две недели подоцна, научниците заклучија дека мразот на Гренланд можеби веќе ја поминал точката без враќање. Годишните врнежи од снег веќе не се доволни за да се компензира загубата на снег и мраз за време на летното топење на 234 глечери во областа. Минатата година, ледената плоча изгуби рекордна количина мраз – милион метрички тони секоја минута.

Арктикот се топи. И тоа се случува побрзо отколку што некој можеше да замисли пред само неколку децении. Северен Сибир и канадскиот Арктик сега се затоплуваат трипати побрзо од остатокот од светот. Во последната деценија, температурите на Арктикот се зголемија за скоро еден степен Целзиусови. Ако емисиите на стакленички гасови останат на иста траекторија, можеме да очекуваме дека северот, во текот на целата година, ќе се загрее за четири степени Целзиусови до средината на векот.

Нема аспект од животот на Арктикот што ќе остане недопрен од овие огромни промени, освен вечниот танц на светлината и темнината. Арктикот каков што го знаеме – огромен леден пејзаж каде талкаат ирваси, празник на поларни мечки и вода е преполна со треска и пломби – наскоро ќе се замрзне само во сеќавање.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде