дома информација вест Спиењето помага во борба против корона вирусот

Спиењето помага во борба против корона вирусот

148
0

Луѓето кои спијат подолго имаат поголеми шанси да го победат без потешки последици корона вирусот.

Спиењето помага во дистрибуција на кислород до сите клетки на организмот, со што се намалуваат шансите корона вирусот кој предизвикува респираторни проблеми да направи трајни оштетувања на некои органи.

Се препорачува спиење од 6 до 8 сати кај возрасни и најмалку 8 сати сон кај децата.

Исто така е важно во кој период од деноноќјето ќе спиете. Најдобро е да одите во кревет пред 23 часот бидејќи во тој период се лачи најмногу хормон кој го спречува создавачето на малигниот меланом.

Извор: National Geographic

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде